Rizika a komplikace po zvětšení prsou silikonovými implantáty

Jako každý jiný chirurgický zákrok má i zvětšení prsou implantáty svá rizika. Četnost komplikací je díky úrovni medicíny nízká, ale nastat mohou. Seriózní plastický chirurg umí komplikacím předcházet, umí je i vyřešit, a své klienty o možných rizicích informuje předem.

Krvácení, hematom (krevní výron)

Krvácení vzniklé při operaci se daří bez problémů zastavit. Zvýšenou krvácivost způsobují léky obsahující kyselinu salicylovou a další léky snižující krevní srážlivost. Tyto léky je nezbytné 2-3 týdny před operací vysadit. Vzácně se může objevit následné krvácení, které v některých případech musíme zastavit další operací. Ve vypreparované kapse pro implantát se může hromadit krevní výron (hematom). Menší krevní výrony se sami vstřebávají. Vzácně může být krevní podlitina větší, v těchto případech je třeba ji chirurgicky během další operace a zabránit tak jiným vážnějším komplikacím (infekce, porucha hojení).

Poruchy hojení, rozestup rány

Poruchy hojení ran způsobuje snížené prokrvení tkání v operované oblasti, tah tkání. Zvýšené riziko špatného hojení je u diabetiků a u kuřáků. Kuřákům doporučujeme nekouřit několik týdnů před operací, a několik týdnů po operaci. Pokud dojde k rozestupu rány, tak je třeba rychle naplánovat operaci.

Infekce kolem implantátu

Infekci kolem implantátu nejčastěji způsobí bakterie žijící v potních a mazových žlázách. Příčinou infekce může být způsobena i rozestupem ran. Bakterie se k implantátu mohou dostat i krevní cestou. Počínající infekci po zvětšení prsou implantáty řešíme antibiotiky. Rozvinutou infekci lze rychle vyřešit vytažením implantátu. Nový implantát můžeme vložit do zhojeného prsu nejdříve za 3 měsíce.

Kapsulární kontraktura

Prsní implantát je obalen vazivovým pouzdrem, kapsulou. Tělo tak reaguje na každé cizí těleso. Jedná se o neškodnou přirozenou reakci. V ojedinělých případech se začne toto vazivové pouzdro ztlušťovat a svrašťovat, tuto komplikaci nazýváme kapsulární kontrakturou. Kapsulární kontraktura se může objevit na jednom nebo na obou prsech. Svrašťování kapsuly může deformovat implantát a prsa tím získávají nepřirozený tvar a na pohmat jsou tuhá. Postižené ženy popisují pocity napětí v prsech až bolest. Riziko vzniku kapsulární kontraktury souvisí přímo s povrchem implantátu. Nejmenší sklon k tvorbě kapsulárních kontraktur mají implantáty s mikrotexturovaným povrchem a implantáty s polyuretanovým povrchem. Nejmenší sklon k tvorbě kapsulární kontraktury mají implantáty potažené mikropolyuretanovým nebo mikrotexturovaným povrchem. Pokud se kapsulární kontraktura objeví, tak vzniká postupně, většinou do 1 roku od operace. Může se projevit ale i mnohem později, s odstupem několika let od operace. Kapsulární kontraktura vyžadující další operaci se při použití moderních silikonových implantátů s mikrotexturovaným povrchem vyskytuje ve 3-5% případů. Při použití polyuretanových implantátů je toto číslo výrazně nižší. Nevýhodou polyuretanových implantátů je jejich vyšší cena. Záruka u některých implantátů se vztahuje i na vznik kapsulární kontraktury.

Prasknutí implantátu

Moderní silikonové implantáty mají obal složený z několika vrstev silikonu, který zamezuje prosakování gelové výplně implantátu. Riziko prasknutí je velmi malé a výrobci renomovaných značek poskytují na prasknutí doživotní záruku. Při prasknutí starších implantátů může silikonová gelová náplň proniknout do okolí implantátu a způsobit tkáňovou reakci. Náplň moderních implantátu je vyrobena z hustého (kohezivního gelu), který při případném prasknutí nevytéká. Prasknutí implantátu nezpůsobuje ani nezvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu.

Otočení implantátu

Vzácně může dojít k otočení implantátu. Dochází k tomu časně po operaci, tedy v době, kdy ještě není implantát fixován k okolním tkáním. Otočení implantátu může být patrné při použití anatomického implantátu. Případné pootočení kulatého implantátu nemá na výsledek operace vliv. Otočení implantátu bývá způsobeno nedodržováním klidového režimu po operaci.

Napište nám

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána.

Přijďte na nezávaznou konzultaci

Objednávejte se po telefonu:

+420 735 743 817

Jsme Vám k dispozici 24/7.